Fotowoltaika dla szkół i przedszkoli dofinansowanie 

Energetyka słoneczna, zaraz obok wiatrowej jest jedną z najpopularniejszych i odnawialnych źródeł energii. Dzięki wszelkim zmianom w prawie, po to ekologiczne, wydajne oraz ciche rozwiązanie sięgnąć może obecnie każdy z nas. Najbardziej popularna jest fotowoltaika dla domu, jednak wiele instytucji oraz firm także decyduje się na to rozwiązanie. Wśród nich są szkoły oraz przedszkola. Sprawdźmy, ile korzyści nam daje fotowoltaika dla przedszkoli oraz szkół.

Jak otrzymać dofinansowanie dla szkół na fotowoltaikę?

Gdy analizujemy rachunki za prąd, to z całą pewnością zauważyliśmy, że ceny prądy ostatnimi laty wzrosły i to mocno. Nasze obserwacje są potwierdzone danymi Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z tymi danymi, koszty energii na przestrzeni lat 1999-2014 zwiększyły się aż o 137 procent.

Maluje się tutaj mało optymistyczny scenariusz na przyszłe lata. Według Instytutu Energetyki Odnawialnej, do 2035 roku spodziewać się możemy dalszych podwyżek, około czterdziestu procent podwyżek. W samym tylko roku 2020 ceny prądu przeciętnie wzrosły o kilkanaście procent.

Czy udzielnie mogą otrzymać dopłatę do fotowoltaiki?

Na pewno możemy liczyć na ochronę ekosystemu. Kryzys klimatyczny, którego jednym z powodów głównym jest emisja dwutlenku węgla, staje się znacznie bardziej odczuwalny. Pożary, upały, zmniejszenie się zasobów wody są wyzwaniami, z którymi się mierzyć musimy coraz częściej. Zastępując energię tradycyjną, energią właśnie z OZE możemy mieć wpływ realny na powstrzymanie tychże zmian. 1000 kWh energii ze słońca znacznie redukuje emisję dwutlenku węgla o 812 kilogramów.

Fotowoltaika dla edukacji 

Inwestycja w słoneczną energię ma także swój pragmatyczny wymiar. Dobrana odpowiednio i zainstalowana fotowoltaika jest w stanie ograniczyć znacznie wszelkie wydatki na prąd. Zależnie od samej konfiguracji instalacji oraz profilu energetycznego, oszczędności sięgnąć mogą nawet 90 procent. Jako, że słoneczna elektrownia może działać wydajnie przez kilkadziesiąt lat, zyski w okresie eksploatacyjnych sięgają kilkuset tysięcy złotych.

Panele fotowoltaiczne dla szkół i przedszkoli 

Jednym z wyzwań szkoły oraz przedszkola jest na pewno zaszczepianie w młodych osobach wartości oraz także kształtowanie odpowiednich postaw. Wdrożenie i korzystanie z fotowoltaiki może być jednym ze sposobów najskuteczniejszych realizowania tychże zadań. Na jej właśnie przykładzie będzie łatwiej uczniom pokazać znaczenie i korzyści dla środowiska, które to płyną ze źródeł odnawialnych energii.

Bez wątpienia, utrzymanie przedszkola i szkoły wiąże się z bardzo wysokimi kosztami, a środki od samorządów nie zawsze są wystarczające. Pieniądze, które szkoła zaoszczędzi dzięki fotowoltaice będzie można przeznaczyć na potrzeby istotniejsze. Mowa chociażby o zakupie dydaktycznych materiałów oraz sprzętów, organizację zajęć dodatkowych dla dzieci, czy też przeprowadzenie remontów niezbędnych. Zyska zarówno placówka edukacyjna, jak i jej uczniowie.

Jak dobrać właściwą instalację?

Jeśli chodzi o samą inwestycję w fotowoltaikę, to jedną z kwestii najbardziej wymagających jest opracowanie właściwe projektu instalacji oraz także przeprowadzenie montażu. W głównej mierze to od nich właśnie zależy sama wydajność, a co za tym idzie, także opłacalność fotowoltaiki dla przedszkoli i szkół. Na co powinniśmy zwrócić uwagę dobierają takową instalację fotowoltaiczną?

Na pewno jest to moc fotowoltaiki. Wielkość instalacji jest dobierana głównie pod samym kontem zużycia energii. Nie powinno jednak się jej przewymiarować. Dlaczego? Od samej mocy instalacji jest uzależniony system rozliczania nadwyżek prądy. Nadwyżki szkoła lub przedszkole będzie mogła magazynować w sieci i odbierać częściowo w okresach mniej wydajnych.

Fotowoltaika dla szkół i przedszkoli dofinansowanie 

Bardzo ważny jest także sam rodzaj urządzeń. Podzespoły kluczowe, które wchodzą w skład fotowoltaicznej instalacji mogą się różnić bezpośrednio pod względem jakości, ceny oraz efektywności.

Nie zapominajmy także o odpowiednich warunkach montażu oraz oczywiście miejscu montażu. Panele fotowoltaiczne dla szkół i przedszkoli standardowo trafiają na ich dach. Musimy mieć na uwadze, że nie jest to jedyne rozwiązanie. Gdy warunki zbytnio nie sprzyjają instalacji dachowej, to alternatywą jest właśnie fotowoltaika na gruncie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *